۱۳۹۶ چهارشنبه ۶ ارديبهشت ساعت 1:43 AM

عکس روز

22 بهمن در شهرهای کردستان ایران

نظرسنجی

آخرین اخبار
پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود
شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون
اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا
وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی
تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری
کرمانج ‌های خراسان هدف جدید گروهک تجزیه طلب پژاک+کورده کرمانجه کانی خوراسان ئامانجی نوی تاقمی تیروریست و جیایی خوازی پژاک
احزاب تجزیه طلب دمکرات،اتحاد پیشکش؛لطفا همدیگر را قتل و عام نکنید!!!+لایه نه جیایی خواز و ئاژاوه گیره کانی دیموکرات،یه کگرتنه وه پیشکه شتان بی زه حمه ت یه کتری قه‌راچۆ و له ناو مه به ن !!!
بازخوانی بمب‌گذاری سلطنت طلبان در شیراز
اختلاف‌افکنی بین کشورهای مسلمان به سبک BBC+ناکۆکی و ئاژاوه نانه وه له نیوان ولاته موسلمانه کان به شیوازی BBC

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 2565 کد مطلب: 1529  
دکتر بهرام نصراللهی زاده

تاثیر تحولات سوریه بر کردستان ایران / آیا کردها اسد را بر مخالفین ترجیح می دهند؟

آکام نیوز
آکام نیوز:تحولات سوریه در دو سال گذشته سبب شد که کردهای این کشور وارد بازیهای منطقه ایی از یک سو شده و از سوی دیگر توانستند به بخشی از مطالبات خود دست یابند.
۱۳۹۲ دوشنبه ۷ مرداد ساعت 05:53

           

آکام نیوز:تحولات سوریه در دو سال گذشته سبب شد که کردهای این کشور وارد بازیهای منطقه ایی از یک سو شده و از سوی دیگر توانستند به بخشی از مطالبات خود دست یابند.

اما این همه داستان نیست و پازلهای جدیدی در خصوص نقش آفرینی کردها در تحولات سوریه درحال درست شدن است در خصوص این تحولات با دکتر بهرام نصراللهی زاده کارشناس مسایل منطقه که خود نیز کرد است هم صحبت شدیم.

مشروح گفتگو با دکتر نصراللهی زاده در ادامه آمده است:

*  همانگونه که مستحضر هستید حزب اتحاد دمکراتیک یا P.Y.D اخیرا اعلام کرده است که منطقه خودمختار در بخش های کردنشین سوریه تشکیل می دهد .صالح مسلم رهبر این حزب می گوید این اقدام برای پر کردن خلاء اداری منطقه می باشد.ارزیابی شما از این اقدام چیست ؟

من معتقدم این حرکت نقطه ابهام های زیادی دارد چرا که وضعیت کردستان سوریه تابعی از بحران سوریه و معادلات قدرت در خاورمیانه و غرب آسیاست .اینکه صالح مسلم به خلاء قدرت در این مناطق اشاره می کند فی نفسه مطلب درستی است. زیرا ارتش سوریه از این مناطق خارج شده ودولت سوریه حاکمیتی در آنجا ندارد. اما این موضوع از روز اول مشکوک به نظر می رسید و کردها بدون جنگ توانستند این منطقه را به کنترل خود دربیاورند.

وضعیت کردستان سوریه محل تامل و ابهام است. کردها در سوریه در دهها سال گذشته از حقوق اولیه و اساسی خود محروم بوده اند وبسیاری حتی شناسنامه نداشتند که اخیرا توانسته اند شناسنامه بگیرند.این وضعیتی بود که کردها در گذشته داشتند .

در خصوص روند جدید، من آینده خیلی مشخص و چشم انداز روشنی نمی بینم .عوامل متعددی در تحولات این مناطق دخیل هستند .اولا نباید از یاد ببریم که این تحولات در شرایط بحران داخلی و ضعف دولت مرکزی اتفاق افتاده است .

البته برخی از خود کردها هم به این تحولات مشکوک هستند .از سوی دیگر ائتلاف ملی مخالفان سوریه نیز بشدت با خودمختاری کردها مخالف است . دولت ترکیه هم در راس مخالفین قرار دارد . اینها همگی بر مسائل سوریه تاثیر گذار است. به نظر من تحولاتی که به آن اشاره کردید از یک منظر در راستای منافع پ.ک.ک نیز قابل تحلیل است . پ.ک.ک چون در حال مذاکره با دولت اردوغان است برای اینکه قدرت چانه زنی خود با ترکیه را افزایش دهد به ابزار مناسب و تاثیرگذار نیازمند است و حرکت جدید در کردستان سوریه این امکان را برای آنها فراهم می کند.

توجه داشته باشیم که صلح ترکیه با پ.ک.ک به این راحتی پیش نخواهد رفت .چرا که این موضوع ریشه تاریخی و ابعاد پیچیده ای دارد .هرچند تا مراحل خاصی هم پیش رفته است اما این روند هنوز منجر به حل مسائل کردها نشده است. در روند اصلاحات قانون اساسی ترکیه تاکنون هیچ بحثی در خصوص مسائل کردها مطرح نشده و نارضایتی آنها را در پی داشته است.

پ.ک.ک برای اینکه ابزارهای قدرت خود را در مقابله با ترکیه تقویت کند این خودمختاری را براه انداخته است و اگرتحولات منطقه را دقیق تر بررسی کنیم می بینیم که حزب اتحاد دمکراتیک که شاخه سوری پ.ک.ک محسوب می شود بعد از کنگره اخیر پ.ک.ک و تصمیمات صریح آن در مورد کردستان سوریه، برقراری خودمختاری در این منطقه را اعلام کرد.

* مدتی است که نبردهای سختی بین نیروهای القاعده که علیه دولت اسد می جنگند در سوریه علیه کردها در جریان است. برداشت شما از این نبردها چیست ؟آیا کردها اسد را بر مخالفین ترجیح می دهند؟

بسیاری از کردها در سوریه دولت سکولار بشار اسد را در صورت توجه به حقوق و مطالبات قومی آنها، به تفکرات تند القاعده ایها ترجیح می دهند . می دانید که کردها بصورت تشکیلاتی تاکنون به ائتلاف ملی مخالفان دولت اسد نپیوسته اند. گرچه افرادی مانند عبدالباسط سیدا و غسان هیتو که از چهره های برجسته ائتلاف ملی مخالفان دولت هستند بصورت شخصی به مخالفین پیوستند اما اقدامی تشکیلاتی و به نمایندگی از سوی کردها نبود. گروههای وابسته به القاعده در پی درست کردن امارت اسلامی هستند که با خواسته های قومی و هویتی کردها همخوانی ندارد. کردها از حاکم شدن این تفکرات بشدت نگران هستند زیرا نسبت به وضعیت آینده خود نامطمئن و بیمناکند. از این رو هیچ نوع همنوایی و همگرایی با مخالفین ندارند .

دولت بشار اسد هر چند در زمان نامناسبی یک سری گشایش ها نسبت به کردها داشت اما اگر آنها را صادقانه انجام دهد بدون شک کردها دولت اسد را ترجیح خواهند داد. القاعده اهمیتی برای مطالبات هویتی کردها در سوریه قائل نیست و کردها نیز حاکمیت القاعده را نخواهند پذیرفت.

*  با توجه به شرایط ایجاد شده فارغ از استفاده پ.ک.ک از موضوع سوریه برای رایزنی در مذاکرات بفرمایید تحولات سوریه چه تاثیری بر کردستان ترکیه خواهد داشت ؟

شکی نیست که مناطق کردنشین بر همدیگر تاثیر دارند. در خصوص ترکیه بایستی بگویم که ترکیه بشدت نگران تحولات مناطق کردنشین سوریه است چون ترکیه خوب می داند که سوریه پایگاه تشکیلاتی پ.ک.ک بوده است .فراموش نکنیم که اوجالان در سایه حمایت های دولت وقت سوریه توانست تشکیلات و نیروهای خود را سازماندهی کند .

و لذا وقتی حزب اتحاد دمکراتیک بلافاصله پس از خروج ارتش سوریه از مناطق کردنشین این کشور، تمام این مناطق را در کنترل می گیرد و15 هزار نیرو در آنجا مستقر می کند نشان می دهد که این جریان در سوریه پایگاه دارد. این واقعیتی است که تمام گروههای سیاسی کرد به اندازه حزب اتحاد دمکراتیک در سوریه پایگاه و توان ندارند. بعد از عقب نشینی نیروهای ارتش اسد از این مناطق بلافاصله پرچم پ.ک.ک برافراشته شد و این سبب نکرانی ترکیه شده است. لذا قدرت گرفتن پ.ک.ک در کردستان سوریه موجب تقویت کردهای مخالف ترکیه نیز خواهد شد.

*  ارزیابی شما از واکنش ترکیه نسبت به تحولات مناطق کردنشین سوریه چه خواهد بود؟

سوریه به پاشنه آشیل سیاست خارجی دولت ترکیه تبدیل شده است .از زمانی که حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید داود اوغلو معمار سیاست خارجی دولت کنونی، سیاست تنش صفر با همسایگان را در استراتژی خود مد نظر قرار داد. در دوره اردوغان سیاست نئوعثمانگرایی در پیش گرفته شد . تا زمانی که دولت اردوغان وارد بحث سوریه نشده بود توانسته بود سیاست موفقی را در پیش بگیرد و روابطش را با اغلب همسایگانش به سطح بسیار خوبی برساند، اما وقتی وارد بحران سوریه شد این مداخله به پاشنه آشیل سیاست خارجی و حتی داخلی ترکیه تبدیل شد. هدف دولت ترکیه سرنگونی دولت اسد بود در نقطه مقابل دولت اسد نیز با باز کردن فضا برای کردها ، شمشیر دولبه ایی برای دولت ترکیه ایجاد کرد.

در این شرایط کردستان سوریه در اختیار کردها قرار گرفت و همین امر سبب گسترش انتقادات داخلی گسترده ای نسبت به دولت ترکیه شد . احزاب مخالف دولت ترکیه با انتقاد از وضعیت سوریه اعلام کردند که دومین اقلیم کردی در حال شکل گیری است .از این رو دولت اردوغان نه تنها نتوانست در پروسه سرنگونی دولت اسد موفق شود بلکه بحران داخلی خود را در خصوص کردها تشدید یافته تردید.

به نظر می رسد دولت ترکیه نسبت به تحولات اخیر کردستان سوریه در شرایط پیچیده و پارادوکسیکال قرار گرفته است. ترکیه از یک سو همواره با خودمختاری کردها و شکل گیری منطقه فدرال در کردستان سوریه مخالف است و از سوی دیگر رودرو شدن با کردها آنها را به سوی دمشق سوق می دهد که منجر به شکاف بیشتر در جبهه مخالفان وتقویت نظام سوریه خواهد شد.

*  آیا فکر می کنید زمان برای ترکیه در خصوص تحولات کردستان سوریه به عقب بازگردد؟

بسیار سخت است که روند تحولات به عقب بازگردد. بحران سوریه ادامه دارد و چشم اندازی برای حل آن در آینده نزدیک قابل تصور نیست. ضمن اینکه نباید از یاد ببریم که جنگ سوریه جنگ نیابتی است و هم در سطح داخلی و هم در سطح منطقه ایی و هم در سطح بین المللی عوامل متعددی در آن دخیلند. این امر سبب پیچیده تر شدن بیشتر بحران شده است .به همین دلیل هم، دولت ترکیه نتوانسته است موفق عمل بکند. به نحوی که هنوز درخصوص آخرین تحولات کردستان سوریه نتوانسته موضع جدی و شفافی اتخاذ کند.

این نشان می دهد که آنها سرگردان هستند هرچند قبلا گفته اند که اقلیم کردستان دیگری را نخواهند پذیرفت. نگرفتن موضع صریح از سوی دولت ترکیه سبب افزایش انتقادات داخلی هم شده است .دولت ترکیه شکل گیری یک اقلیم کردستان دیگر را مغایرمنافع ملی خود می داند ولی اینکه آیا توان جلوگیری از وقوع آن را دارد یا نه ، را باید در سیر تحولات آینده دید.

*  به نظر شما تاثیر تحولات کردستان سوریه بر کردستان عراق که یک منطقه فدرال می باشد چه بوده است ؟

رهبران کردی در کردستان عراق بسیار تمایل دارند که خود را محور ونقطه کانونی تحولات کردی منطقه نشان دهند و می خواهند نشان دهند که نقش رهبری دارند.این آرزو و آرمان آنهاست و سبب نوعی دخالت نیزشده است . می دانید در بحران کنونی سوریه، اقلیم کردستان عراق میزبان و میانجی کردهای سوریه بوده است و شورای ملی کردهای سوریه و هیات عالی کردها در اربیل شکل گرفت. ضمن اینکه برخی از احزاب کردستان سوریه مانند الپارتی نسبت به حکومت کردستان عراق سمپاتی دارند .

کردها در عراق می دانند که اگر کردستان سوریه بسان کردستان عراق شود آن وقت این منطقه پشتیبان کردستان عراق خواهد بود و بر قدرت آنها خواهد افزود. اما واقعیت صحنه سیاسی کردستان سوریه نشان می دهد که بسیاری از کردهای سوریه حاضر به پذیرش هژمونی کردستان عراق نیستند. هم اکنون حزب اتحاد دمکراتیک مهم ترین حزب کردستان سوریه است که راضی نیست از هژمونی پ.ک.ک خارج شود و تحت تاثیر سایر گروههای کردی قرار بگیرد.

از این رو این حزب حاضر نشده است که زیر بلیط کردستان عراق برود .در مجموع می توانم بگویم کردستان عراق و شخص مسعود بارزانی از اینکه کردستان سوریه رو به جلو برود دفاع می کند و از آن حمایت خواهد کرد چرا که ان را سبب هم افزایی قدرت کردها در کردستان عراق و منطقه می بیند.

*  به نظر شما تحولات سوریه بر کردستان ایران چه تاثیری خواهد گذاشت ؟

قطعا تحولات کردستان سوریه بر سایر بخش های کردنشین تاثیر گذار است .در هر کجا اتفاقی بیفتد سایرین نیز توجه نشان خواهند داد . اما نباید از یاد ببریم که کردها در هر کشوری ویژگیهای خاص خود را دارند و همین امر سرنوشت آنها را رقم می زند. مثلا یکی از ویژگیهای کردستان ایران این است که وابستگی به تاریخ و تمدن ایرانی بسیار قوی است .کردها اسطوره ، نژاد ، زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک در ایران و با سایر ایرانیان دارند و این امر سبب می شود که کردهای ایران منافع خود را در داخل جامعه ایرانی جستجو کنند . اینها مسائل زیربنایی و مهمی است که تعیین کننده هستند .

چنین روابط و علقه هایی بین کرد و عرب و کرد و ترک در دیگر کشورها وجود ندارد. ضمن اینکه نباید از یاد ببریم که کردها بنیانگذار اولین دولت سرزمینی در ایران که دولت مادها بوده است می باشند. رفتار کردها در ایران همواره به سوی مرکز بوده است واصل ایرانیت در بین همه ایرانیها یک اصل غیر قابل خدشه است.

البته مطالبات در میان کردهای ایران نیز به روزتر خواهد شد مثلا کردها تمایل دارند که در سلسله مراتب قدرت کشور رشد کنند و از نظر توسعه به سطح توسعه ملی برسند. این مطالبات نیز نه تنها برخلاف قانون اساسی کشور نیست بلکه قانون اساسی و سیاست های کلی نظام این حقوق را صریحا به رسمیت می شناسند.

از جمله مقام معظم رهبری تنوع قومی را فرصت و زبان و ادبیات کردی را سرمایه ملی می دانند. کردها در هر صورت در حوزه فرنگ و تمدن ایرانی قرار می گیرند. بیشترین نگرانی و حساسیت ایران به مداخله قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای در تحولات منطقه بر می گردد.نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود

آکام نیوز:پ ک ک سیاست های بارزانی را نابخردانه عنوان داشت و ...
شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون

آکام نیوز:سال ۲۰۰۳ زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد و رژیم ب...
اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا

آکام نیوز:در چند روز اخیر که حزب منحله دمکرات “حدکا”در حال ب...
وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی

آکام نیوز:در تاریخ حزب منحله دمکرات از گذشته تا بحال،بحث نار...
تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی

آکام نیوز:طرح تغییر ساختار حزب منحله و تروریستی دمکرات کردست...

کاریکاتور

یادداشت

یادی از ملامصطفی و ادریس بارزانی،مردی که می‌گفت؛«هرجا یک کُرد هست، آنجا ایران است» یادی از ملامصطفی و ادریس بارزانی،مردی که می‌گفت؛«هرجا یک کُرد هست، آنجا ایران است»

آکام نیوز-احسان هوشمند:«ملامصطفی بارزانی یکی از رهبران سیاسی...
حمله تند سیامند معینی رئیس مشترک فرقه پژاک به بارزانی:بارزانی در خدمت اشغالگران است حمله تند سیامند معینی رئیس مشترک فرقه پژاک به بارزانی:بارزانی در خدمت اشغالگران است

آکام نیوز:رئیس مشترک پژاک سیامند معنی در اظهاراتی تازه به بر...
رازهایی از زندگی شخصی و محرمانه عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله رازهایی از زندگی شخصی و محرمانه عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله

آکام نیوز:ﺑﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﺟﻨﮓ ﺳﺮﺩ بین ﺑﻠﻮﮎ ﻏﺮﺏ ﻭ ﺷﺮﻕ،ایران ﻫﻢ ﺷﺎﻫﺪ ف...
از دموکراسی اسلحه تا فرش قرمز برای مزدوران در ایران! از دموکراسی اسلحه تا فرش قرمز برای مزدوران در ایران!

آکام نیوز:این روزها پس از انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا خبره...
حمله ارتش سایبری ایران به سایت ایران گلوبال ضد انقلاب حمله ارتش سایبری ایران به سایت ایران گلوبال ضد انقلاب

آکام نیوز-اختصاصی:مطلع شدیم ارتش سایبری جمهوری اسلامی ایران ...
کومله چیست؛دمکرات کیست؟؟!! کومله چیست؛دمکرات کیست؟؟!!

آکام نیوز:به نقل از سایت خبری هاوری کوردستان:تفسیری کوتاه در...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها