۱۳۹۶ سه شنبه ۵ ارديبهشت ساعت 1:54 PM

عکس روز

22 بهمن در شهرهای کردستان ایران

نظرسنجی

آخرین اخبار
پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود
شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون
اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا
وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی
تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی
پایین کشیدن مجسمه شاه و پدرش در سنندج
مستند ترور هاشم زینالی بزودی از پرس تی وی
بی خیالی مصطفی هجری نسبت به کشته شدن اعضای حزب دمکرات
محمد صدیق کبودوند آزاد شد
زلزله سیاسی در بریتانیا و چشم‌های نگران اپوزیسیون+بوومه‌له‌رزه ی سیاسی له به ریتانیا و چاوه نیگه رانه کانی ئوپوزسیون
شکست 23سال تجربه حاکمیت در اقلیم کردستان+شکه ستی 23 سال ئه زموونی حکومه ت له هه ریمی کوردستان
چمن گُلی و کوتوله های قومیت گرا+چه مه ن گولی و کورتیله کانی تائیفه گه ری
فوری/پ.ک.ک تهدید کرد به کمپ های حزب دمکرات حمله نظامی می کند+به په له/پ.ک.ک هه ره شه ی ئه وه ی کرد که هیرشی چه کداری بو سه ر که مپه کانی حیزبی دیموکرا ده کات
انتشار فیلم دوربین های مدار بسته هتل تارای مهاباد و اثبات بی گناهی مسئول هتل+بلاوکردنه وه ی گرته ی کامیراکانی هوتیل تارای مه هاباد و سه لماندنی بی تاوانی خاوه ن هوتیل
مهاباد در سوگ فریناز خسروی و لاشخوران به فکر کاسبی خود به هر قیمتی+مه هاباد له ماته مینی فه ریناز خوسره وانی و لاشخۆره کانیش له بیری که سابه ت و بازاری خویان به هه ر نرخی؛
ُکرد ایرانی؛ شهروند درجه 2 در کردستان عراق+کورده کانی ئیران،وه کوو شارومه ندانی پله دوو له کوردستانی عیراق مامه له یان له گه ل ده کری
کرمانج ‌های خراسان هدف جدید گروهک تجزیه طلب پژاک+کورده کرمانجه کانی خوراسان ئامانجی نوی تاقمی تیروریست و جیایی خوازی پژاک
احزاب تجزیه طلب دمکرات،اتحاد پیشکش؛لطفا همدیگر را قتل و عام نکنید!!!+لایه نه جیایی خواز و ئاژاوه گیره کانی دیموکرات،یه کگرتنه وه پیشکه شتان بی زه حمه ت یه کتری قه‌راچۆ و له ناو مه به ن !!!
بازخوانی بمب‌گذاری سلطنت طلبان در شیراز
اختلاف‌افکنی بین کشورهای مسلمان به سبک BBC+ناکۆکی و ئاژاوه نانه وه له نیوان ولاته موسلمانه کان به شیوازی BBC

فیلم

آرشیو خبر آمار بازدید: 1797 کد مطلب: 3446  

واکاوی انفجار اردوگاه جدایی طلبان حزب منحله دمکرات کردستان

آکام نیوز
آکام نیوز:شامگاه روز ۳۰ آذرماه ۱۳۹۵ همزمان با مراسم جشن شب یلدا در اردوگاه گروه مسلح و جدایی طلب حزب دمکرات کردستان- حدک (شاخه انشعابیون به ریاست خالد عزیزی) در شهر کویه در اقلیم کردستان عراق بمب گذاری شد که در اثر این بمب گذاری ۵ نفر از کادرهای این گروه و یک نیروی امنیتی اقلیم کردستان عراق کشته و شماری دیگر زخمی شدند.
۱۳۹۵ يکشنبه ۱۹ دي ساعت 22:03

آکام نیوز:شامگاه روز ۳۰ آذرماه ۱۳۹۵ همزمان با مراسم جشن شب یلدا در اردوگاه گروه مسلح و جدایی طلب حزب دمکرات کردستان- حدک (شاخه انشعابیون به ریاست خالد عزیزی) در شهر کویه در اقلیم کردستان عراق بمب گذاری شد که در اثر این بمب گذاری ۵ نفر از کادرهای این گروه و یک نیروی امنیتی اقلیم کردستان عراق کشته و شماری دیگر زخمی شدند .

منابع خبری کردی اعلام کردند؛بمب ها در دو موتورسیکلت پارک شده در محل جاسازی شده بودند که به فاصله زمانی بسیار اندک از یکدیگر،یکی پس از دیگری منفجر شدند. پس از انفجار بمب اولی همه به درون محوطه میریزند و پس از تجمع عده ای زیاد بمب دوم منفجر می شود که این انفجار ظاهراً تلفات زیادی داشته است .

از همان ساعات اولیه ی وقوع این حادثه گمانه زنی ها و احتمالات مختلفی درباره عاملان و یا علت این انفجار مطرح شد. گمانه زنی ها طیف گسترده ای از انفجار موارد محترقه و آتش زا، تسویه حساب داخلی، بمب گذاری از سوی جناح رقیب (جناح مصطفی هجری) و بمب گذاری از سوی جمهوری اسلامی را در بر می گرفت .

ارزیابی این رویکرد که هر درگیری و نزاع در منطقه اقلیم کردستان را به ایران منتسب می کنند بیشتر مبتنی بر قضیه حمار در ریاضیات است . این قضیه میگوید کوتاه ترین راه بهترین راه است . در این زمینه افرادی مثل سامان رسولپور نیز که اخیرا پس از بازگشت از اردوگاه جدایی طلبان پژاک و کودار که برادر وی سوران رسولپور با نام مستعار فواد بریتان نیز در آن اخیرا منصوب شده است بدون ارائه مستندات مشخصی صرفا بر اساس تحلیل های سطحی بر اساس قاعده حمار این اقدام را به ایران منتسب می کند .

هوشیار زیباری وزیر دارایی برکنار شده عراق نیز از این فرصت استفاده کرده و در صفحات خود در فضای مجازی با ماجراجویی و بدون ارایه هر گونه مستنداتی ایران را مسئول این اقدام عنوان کرده است .

اواخر شهریور ماه امسال پارلمان عراق با نظر مثبت ۱۵۶ نماینده ی پارلمان رای عدم اعتماد هوشیار زیباری وزیر دارایی وقت عراق را تصویب کردند. همان زمان ، رسانه های حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی)، سلب اعتماد از هوشیار زیباری را اقدامی غیرقانونی ، دارای اهدافی سیاسی و نتیجه ی نفوذ جمهوری اسلامی ایران در پارلمان عراق توصیف کردند. از آن تاریخ به بعد هوشیار زیباری از هر فرصتی برای انتقاد از جمهوری اسلامی ایران دریغ نکرد. اظهار نظر اخیر وی در نسبت دادن انفجار در مقر حزب دمکرات به جمهوری اسلامی یاران نیز در همین چهارچوب قابل ارزیابی است .

به نظر می رسد خلاء امنیت در اقلیم کردستان که یکی از دلایل عمده آن وجود انواع گروه های مسلح معارض و جدایی طلب است بیش از آنکه متوجه کشورهای پیرامون باشد متوجه حکومت اقلیم کردستان است . تا زمانی که این حکومت در اقلیم کردستان قواعد منطقی بازی سیاست را مد نظر قرار ندهد و برای دست یابی به اهداف خود از اهرم فشارهای بی ارزش و کوچکی مثل جریانات راکد معارض و تجزیه طلب استفاده کند نمیتواند به بازیگری منسجم ، فعال و موثر در منطقه بدل گردد .

مماشات و چشم پوشی حکومت اقلیم کردستان عراق از فعالیت گروه های مسلح و جدایی طلب اکنون به یک معضل برای خود حکومت اقلیم تبدیل شده، بگونه ای که از حل آن عاجز است. ناتوانی و ضعف نیروهای پیشمرگه در جلوگیری از نفوذ و پیشروی داعش باعث شد گروه های فرصت طلبی همچون: پ.ک.ک و حزب آزادی کردستان (پاک) در برخی از مناطق کردنشین شمال عراق مستقر شوند و اکنون برغم درخواست های مکرر احزاب کرد عراقی و مردم اقلیم کردستان، همین گروه ها حاضر به تخلیه مناطق مذکور (شنگال، سعدیه، کرکوک و … ) نیستند .

صرف نظر از نیت های پشت پرده افرادی که ایران را به دست داشتن در انفجار اخیر مقر حزب دمکرات متهم می کنند، این سئوال مطرح است که اگر جمهوری اسلامی قصد انجام عملیات علیه معارضان مسلح کُرد را داشته باشد طبیعتا می بایست حدکا (حزب دمکرات جناح مصطفی هجری) و کومله (عبدالله مهتدی) و یا پژاک را مورد هدف قرار دهد که طی سال جاری بارها برای انجام عملیات مسلحانه وارد خاک ایران شده اند، اما حدک (حزب دمکرات جناح خالد عزیزی) که اکنون مقر آن مورد هدف قرار گرفته به شدت با رویکرد مسلحانه سایر گروه های کردی معارض مخالف بود.

انتقادهای صریح خالد عزیزی و گروهش از رویکرد مسلحانه مصطفی هجری و عبدالله مهتدی با پاسخ های شدید کومله و حدکا همراه بود که خالد عزیزی را عامل جمهوری اسلامی و خائن نامیدند .

در بهار و تابستان سال ۱۳۹۵ و در چند مرحله تعدادی از اعضای گروه دمکرات کردستان ایران (جناح مصطفی هجری) وارد مناطق مرزی ایران شدند که در همه موارد در کمین نیروهای نظامی ایران گرفتار شدند. جریان مصطفی هجری و عبدالله مهتدی دو جریانی بودند که فکر می کردند با نزدیکی به عربستان سعودی و سوء استفاده از اختلافات ایران با عربستان می توانند به پشتوانه دلارهای سعودی اوضاع در مناطق کردنشین ایران را ناآرام کنند، اما در رسیدن به هدف خود شکست خوردند. مسئولان جناح مصطفی هجری از رسانه ای شدن ارتباط خود با عربستان سعودی نیز ابایی نداشتند .

روز پنجم مهرماه ۱۳۹۵ کنسولگری عربستان سعودی در اقلیم کردستان عراق به مناسبت روز استقلال عربستان میزبان هیأتی از گروهک مسلح و تجزیه طلبِ حزب دمکرات کردستان ایران به سرپرستی محمدنظیف قادری، عضو دفتر سیاسی این گروه بود . طبق اعلام رسانه های کُردی سرپرست هیأت مذکور پیام ویژه و نیز درودهای مصطفی هجری، دبیرکل گروهک دمکرات کردستان ایران را به سرکنسول عربستان سعودی در اربیل ابلاغ نمود و با چندین تن از نمایندگان سیاسی کشورهای عربی و خارجی دیدار و گفتگو نمود .

یک ماه قبل از این مراسم نیز جمال پور کریم از مسئولان رسانه ای گروهک مسلح و تجزیه طلبِ حزب دمکرات کردستان ایران و رضا حسین بر سرکرده گروهک تجزیه طلب و ضد ایرانی موسوم به حزب مردم بلوچستان با سفر به عربستان سعودی با مقامات دولت سعودی دیدار و گفتگو کردند .

موضوع دیگر این است که جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی مشغول کارهای مهمتر و بزرگتری در سطح بین المللی است و به نظر نمی رسد ضربه زدن به یک گروه منفعل و خنثی که خطری برای ایران ندارد در دستور کار مسئولان این کشور قرار گیرد. ایران در عرصه بین الملل در سطحی بسیار کلان تر در بازی سیاست حرکت می کند و گروه های چند صد نفره ای که در کمپ های خود بیشتر به عیش و نوش مشغولند چندان مورد توجه نمی باشد چه برسد به اینکه بخواهد چند نفر از آنها را از بین ببرد .

از طرفی سیاست فرار به جلو از سوی افرادی نظیرسامان رسولپور که اخیرا به شدت به پ ک ک و شاخه های تحت کنترل آن پژاک و کودار نزدیک شده است در کنار انفعال رسانه های وابسته به پ ک ک و پژاک نسبت به این رخداد میتواند این گزینه را نیز در منظر مخاطبان قرار دهد که علاوه بر نزاع درون تشکیلاتی در حدک، بین سایر احزاب مثل پژاک و حدک و حدکا و دیگران نیز رقابت هایی است که میتواند مبین نقش موثر آنها در این رابطه باشد .

در واقع باید با نگاهی دقیق تر واکاوی کرد که کدامیک از این گروه ها و جریانات مسلح از این اقدام و موارد مشابه نفع می برند ولیکن آن چیزی که واضح است ناکارآمدی ساختار فدرالی حاکم بر اقلیم کردستان است بیشتر این منطقه را به شهر گانگسترهای خشونت طلب شبیه ساخته است و احزاب آن عمدتا فقط نام حزب را یدک می کشند و کارویژه های احزاب سیاسی تقریبا مشاهده نمی شود .

www.akamnews.com

telegram.me/akamnews            آکام نیوز را در کانال خبری تلگرام نیز دنبال کنیدنام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :  

برگزیده ها

پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود پ ک ک :رفراندوم در اقلیم کردستان عراق تاکتیک مسعود بارزانی برای فرار از مشکلات تلقی می شود

آکام نیوز:پ ک ک سیاست های بارزانی را نابخردانه عنوان داشت و ...
شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون شعارهای ترامپ و رویا پردازی اپوزیسیون

آکام نیوز:سال ۲۰۰۳ زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد و رژیم ب...
اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا اوضاع متشنج تشکیلات حزب منحله دمکرات در اروپا

آکام نیوز:در چند روز اخیر که حزب منحله دمکرات “حدکا”در حال ب...
وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی وفای به عهد در حزب منحله دمکرات، سعدی محمدی و کاوه بهرامی

آکام نیوز:در تاریخ حزب منحله دمکرات از گذشته تا بحال،بحث نار...
تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی تغییر ساختار حزب منحله دمکرات؛توطئه هجری یا طرحی اساسی

آکام نیوز:طرح تغییر ساختار حزب منحله و تروریستی دمکرات کردست...

کاریکاتور

یادداشت

یادی از ملامصطفی و ادریس بارزانی،مردی که می‌گفت؛«هرجا یک کُرد هست، آنجا ایران است» یادی از ملامصطفی و ادریس بارزانی،مردی که می‌گفت؛«هرجا یک کُرد هست، آنجا ایران است»

آکام نیوز-احسان هوشمند:«ملامصطفی بارزانی یکی از رهبران سیاسی...
حمله تند سیامند معینی رئیس مشترک فرقه پژاک به بارزانی:بارزانی در خدمت اشغالگران است حمله تند سیامند معینی رئیس مشترک فرقه پژاک به بارزانی:بارزانی در خدمت اشغالگران است

آکام نیوز:رئیس مشترک پژاک سیامند معنی در اظهاراتی تازه به بر...
رازهایی از زندگی شخصی و محرمانه عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله رازهایی از زندگی شخصی و محرمانه عبدالله مهتدی سرکرده گروهک تروریستی کومله

آکام نیوز:ﺑﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﺟﻨﮓ ﺳﺮﺩ بین ﺑﻠﻮﮎ ﻏﺮﺏ ﻭ ﺷﺮﻕ،ایران ﻫﻢ ﺷﺎﻫﺪ ف...
از دموکراسی اسلحه تا فرش قرمز برای مزدوران در ایران! از دموکراسی اسلحه تا فرش قرمز برای مزدوران در ایران!

آکام نیوز:این روزها پس از انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا خبره...
حمله ارتش سایبری ایران به سایت ایران گلوبال ضد انقلاب حمله ارتش سایبری ایران به سایت ایران گلوبال ضد انقلاب

آکام نیوز-اختصاصی:مطلع شدیم ارتش سایبری جمهوری اسلامی ایران ...
کومله چیست؛دمکرات کیست؟؟!! کومله چیست؛دمکرات کیست؟؟!!

آکام نیوز:به نقل از سایت خبری هاوری کوردستان:تفسیری کوتاه در...

عضویت در خبرنامه

نام :  
ایمیل :  
 

پیوندها